Ocena wątku:
  • 55 głosów - średnia: 2.69
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Can Smart Module: czyli to czego nam brakuje w Zafirkach :-)
Witam.

Przeglądając zasoby wujka Google trafiłem na ciekawy i długi wątek na jednym z oplowskich forach.
Otóż okazało się, że mamy zdolnych elektroników/informatyków i jeden z nich zrobił moduł do opla rozszerzający możliwości samochodu.
Początkowo (projekt jest prowadzony bodajże od 2011 roku) układ dedykowany był do Vectry, ale pózniej został rozszerzony o Astrę.
Dlaczego mnie to zaciekawiło?
Podłączając układ do gniazda OBD mamy możliwość sprawdzić na liczniku kilometrów jaka jest temperatura silnika i pokazywany jest również fakt wypalania DPF-u !  (miga lampka świec żarowych).  42
Dalej to już same gadżety:
- welcome (znane happylightshow) samochód wita się z nami migając światełkami :-)
- follow me - czyli pożegnanie z oświetleniem drogi do domu
- ryglowanie drzwi po ruszeniu
- OPC scan - czyli po włączeniu zapłonu wskazniki wędrują ma maxa i wracają do zera
- doświetlanie zakrętów halogenami (w Astrze podobno nie działa)
- ustawienie świateł dziennych (ze świateł mijania lub halogenów) ale to chyba niezgodne z przepisami (?)

Wszystkie te funkcje są programowalne - można je aktywować/dezaktywować i wybierać wśród wielu możliwości ustawień. Służy do tego specjalny program, a moduł podłącza się przez kabel mini-USB do komputera.

Nie wiem czy wszystko wymieniłem, ale postaram się uzupełnić informacje: co działa, a co nie, bo właśnie dzisiaj dostałem taki moduł i już wiem, że współpracuje on z naszymi Zosiami  Grin 42

Jak się okazało jeszcze nikt nie próbował montować CanSmartModule w Zafirach i dzisiaj ja to uczyniłem jako pierwszy  wink

Moduł jest niewielki, dosyć delikatny, ale wynika to z faktu, że miejsca jest niewiele.
Nie byłem pewny, czy zmieści się on pod popielniczką, ale mieści się!

Tak wygląda moduł z góry:
[img=200x123]www.targi.org/zosia/modul_gora.jpg[/img]

A tak od dołu:
[img=200x139]www.targi.org/zosia/modul_dol.jpg[/img]

Wkładać go należy delikatnie (mam już pomysł jak to usprawnić - zobaczę czy mnie się uda) i co BARDZO WAŻNE w odpowiednią stronę.
Powinno to wyglądać tak:
[img=200x136]www.targi.org/zosia/umiejscowienie_modulu_2.jpg[/img]

czyli gniazdem USB w prawym, górnym rogu.

Gdzie jest gniazdo OBD - to chyba każdy wie: za zaślepką lub popielniczką:
[img=164x200]www.targi.org/zosia/umiejscowienie_modulu.jpg[/img]

A tak wygląda wyświetlacz z pokazaną temperaturą silnika:
[img=200x137]www.targi.org/zosia/wyswietlacz_2.jpg[/img]

Na tę chwilę to wszystko, więcej relacji pod koniec tygodnia - powiem co działa, co nie działa i może trafię na wypalanie DPF-a ?

pozdrawiam
Griszka
Odpowiedz
Może jeszcze pokażę jak się konfiguruje moduł CAN Smart Module:

Po podłączeniu modułu do komputera instalują się drivery (w win 7 odbyło się to automatycznie) i możemy już uruchomić program.
Na początku wybieramy port, z którym będzie komunikował się moduł (z rozwijalnej listy otrzymamy podpowiedz, bądz możemy sami sprawdzić w menadżerze urządzeń)
[img=200x112]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_1.jpg[/img]
Klikamy na lewą, górą ikonkę i łączymy się z modułem:
[img=200x112]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_2.jpg[/img]
Z lewej strony widzimy, że wgrany jest soft dla Astry H i Zafiry B
[img=200x112]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_3.jpg[/img]
Możemy przystąpić do konfigurowania.
OPC Scan: czyli po załączeniu zapłonu uzyskamy ruch wskazówek w prawo, do końca i następnie powrót. Poniżej widoczne opcje ustawień:
[img=200x112]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_4.jpg[/img]
Dalej Automatyczne zamykanie zamków w drzwiach, po ruszeniu z miejsca:
[img=200x113]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_5.jpg[/img]
Poniżej możliwość ustawienia Halogenów lub świateł mijania jako świateł do jazdy dziennej:
[img=200x113]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_6.jpg[/img]
Mamy możliwość wyboru animacji światłami w zależności jakie światła posiadamy:
[img=200x112]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_7.jpg[/img]
W dalszej części ustawiamy parametry Welcome The Car oraz Follow Me Home. Możliwości jest naprawdę sporo:
[img=200x114]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_8.jpg[/img]
Mamy predefiniowane animacje, ale również możemy stworzyć animację swoją, własną :-)
[img=200x114]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_9.jpg[/img]
Jest jeszcze opcja Zaświecenia halogenami przy cofaniu.....
Po zaprogramowaniu modułu zapisujemy ustawienia (ikonka na górze)
[img=200x115]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_10.jpg[/img]
I już możemy się rozłączyć
[img=200x113]www.targi.org/zosia/Configurator/Zrzut_11.jpg[/img]
Następnie wkładamy moduł do naszego autka i cieszymy się nowym gadżetem.

Nie zapominajmy, że moduł pokazuje nam proces wypalania DPF-u i temperaturę silnika  42

pozdrawiam
Griszka
Odpowiedz
Kolego może wyprzedzę pytanie innych forumowiczy.

Gdzie i za ile można to nabyć ??
Odpowiedz
Ja wygląda kwestia aktualizacji softu ?
Twórca wysyła na plik i sami robimy update'a ?

Znalezione na forum Astry:
CENA: 200 zł

kontakt: cansmartmodule@gmail.com lub Profil użytkownika NightHunter
Odpowiedz
(2015-Cze-23, 08:04)tOmki link napisał(a): Ja wygląda kwestia aktualizacji softu ?

Soft jest dostępny na stronie:
www.cansmartmodule.eu/

Update'a robimy sami - jest do tego program i instrukcja (prosto i szybko)

pozdrawiam
Griszka
Odpowiedz
Poza aktualnie dostępnymi funkcjami i tych w trakcie testów, czego można się jeszcze spodziewać ?
Odpowiedz
Opcja fajna ale głównie dla aut które nie mają REC'a (ja nie mogę odpalić ryglowania drzwi, świateł dziennych w opcji 5). Tylko cena trochę zaporowa. Jakby kosztowało to 100PLN to bym się skusił, ale 200PLN nie wydam...
Zafira B 1,9CDTI 120KM '06
Citroen Xsara 1,4HDI 70KM '03
Odpowiedz
(2015-Cze-23, 08:58)tOmki link napisał(a): czego można się jeszcze spodziewać ?

Własnie dostałem maila od nighthunter-a  cytuję:

"Sygnalizacja DPF powinna być sygnalizowana napisem na wyświetlaczu 0000dF.

Na wyświetlaczu można pokazać temperaturę płynu chłodniczego, prędkość auta, obroty silnika, licznik restartów. Ten ostatni parametr to tylko w celach testowych.

W zamyśle funkcja ma być całkowicie przebudowane. Pomysł na razie jest taki.

1. Na wyświetlaczu ma być pokazywana temperatura płynu chłodniczego do momentu osiągnięcia temperatury roboczej.
Gdy zostanie osiągnięta sygnał dźwiękowy plus powrót do normalnej pracy wyświetlacza czyli pokazywania przebiegu. W momencie gdy temperatura przekroczy wartość krytyczną powiedzmy 105 C
ostrzeżenie w postaci sygnału dźwiękowego i pokazanie temperatury na wyświetlaczu.
2. Na wyświetlaczu w momencie wypalania filtra napis 0000dF.
3. Będzie można wyświetlić któryś z parametrów za pomocą kombinacji przycisków na kierownicy. Podgląd będzie widoczny przez kilka sekund, po czym wyświetlacz wraca do pokazywania przebiegu.

Można wrzucić na forum czy pomysł się przyjmie, sugestie mile widziane.

Pozdrawiam,
nighthunter
Odpowiedz
follow me - czyli pożegnanie z oświetleniem drogi do domu  (uruchamia się manetką)

ryglowanie drzwi po ruszeniu (uruchamiamy programem)
Więc tu nie widzę sensu lecz:
Temperatura cieczy,oraz doświetlanie zakrętów to rzeczy które są warte uwagi nawet za 200 zł proszę autora (griszka) o potwierdzenie czy funkcja doświetlania zakrętów działa w naszych Zafirach.
Drugie pytanie czy po wypięciu modułu z gniazda OBD i ponownego wpięcia moduł pracuje P&P czy ponownie go trzeba adaptować.
Trzecie pytanie jeżeli jest wyświetlana temperatura to co z wyświetlaniem stanu kilometrów.
Odpowiedz
(2015-Cze-23, 10:57)Pszczyna link napisał(a): Więc tu nie widzę sensu
:-)
Jest kilka opcji, których na pewno nie będę używał.

Dla mnie najważniejsze to: temperatura i wypalanie DPF (było już tak, że nie zwróciłem uwagi na wypalanie DPF-u)

ad. pyt. 1
Nie wiem, czy dam radę dzisiaj/jutro sprawdzić doświetlanie zakrętów :-(  (praca, praca...)
Na forum astry jest taki wpis (mam nadzieję, że autor - marti_ns nie będzie miał do mnie pretensji za zacytowanie jego wypowiedzi) :
autor: marti_ns » 12 mar 2015, 21:12

Nie działa doświetlenie zakrętów (bo halogeny są na jednym obwodzie i nie można ich oddzielnie włączać) dlatego nawet nie testowałem tej opcji bo co to za doświetlenie jak oba halogeny się wyłączają - wynika to z instalacji Astry a nie modułu. W vectrze działa to dobrze bo tam lewy i prawy halogen są na osobnych obwodach i można sterować nimi niezależnie.

ad pyt. 2
Moduł spokojnie wpinamy i wypinamy. Pamięta zaprogramowane opcje. Inna sprawa to sposób wkładania i wyjmowania - ostrożnie i delikatnie. Wymyśliłem i zrobiłem już udoskonalenie, ale muszę to jeszcze sprawdzić.

ad. pyt. 3
Tutaj najlepiej odpowiedział Twórca modułu (cytowałem Go powyżej) i z niecierpliwością czekam na nowy soft.
Teraz nie jest to rozwiązane szczęśliwie, bo naciskając lewą rolkę na kierownicy (przełączającą wskazania) można szybko wykasować sobie dane w BC

pozdrawiam
Griszka

PS.
Za krótko mam ten moduł i zdecydowanie za mało przejechanych z nim kilometrów, żebym mógł wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania :-)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości